În zilele de 14 și 15 decembrie 2023, Târgu Mureș găzduiește cursul medical, „ABORDĂRI ACTUALE ÎN REABILITAREA ORALĂ COMPLEXĂ”. Organizat în parteneriat cu Facultatea de Medicină Dentară, cu ocazia ZILELOR UMFST 2023, acest eveniment aduce în prim-plan cele mai recente inovații și practici în reabilitarea orală.
Prima zi ne deschide ușa către lumea teoretică a implantologiei, prezentând aspecte precum All-on-X, diagnosticul și tratamentul afecțiunilor periimplantare și reabilitarea orală complexă. De asemenea, vom explora tendințele moderne în protetica fixă și vom învăța despre succesul și eșecul în reabilitarea orală complexă.
A doua zi aduce cu sine workshop-uri interactive. În centrul atenției se află sesiuni hands-on susținute de profesioniști de elită, precum: Asist. Univ. Dr. Florentin Daniel Berneanu, Asist. Univ. Dr. Zsuzsanna Bardocz Veres și Șef Lucr. Dr. Ana Petra Lazăr de la UMFST Târgu Mureș. De la inserarea implanturilor, până la tehnici de augmentare osoasă și poziționarea elementelor protetice, workshop-urile vor acoperi întregul spectru al reabilitării orale. Acestea includ chiar și tehnici de amprentare în implantologie, cu precizări detaliate despre amprentare cu lingură închisă sau deschisă și utilizarea scannerului intra-oral.
Evenimentul oferă, de asemenea, o incursiune în utilizarea grafenului în lucrările provizorii. Cu 16 puncte EMC, acesta promite o experiență interactivă și informativă pentru toți profesioniștii din domeniul stomatologiei.
COORDONATORI:
Conf. Univ. Dr. Bechir Edwin Sever, Prof. Univ. Dr. Krisztina Ildikó Mártha
DIN PROGRAM:
- Asist. Univ. Dr. Florentin Daniel Berneanu: All on X;
- Prof. Univ. Dr. Mircea Suciu: Reabilitarea orală complexă între teorie și practică. Succes versus eșec.
- Conf. Univ. Dr. Luminița Lazăr, Șef Lucr. Dr. Ana Petra Lazăr: Abordări actuale în diagnosticul și tratamentul afecțiunilor periimplantare;
- Dr. Gabriel Melian: Reabilitarea maxilarului edentat: de la simplu la complex;
- Conf. Univ. Dr. Diana Cerghizan: Tendințe moderne în protetica fixă;
- Conf. Univ. Dr. Carmen Ioana Biriș, Conf. Univ. Dr. Diana Cerghizan, Șef Lucr. Dr. Emese Markovics: Ocluzia pacienților edentați
